Váš nákupný košík je prázdny

27.05.2022

Články

Cena Františkovej ekonomiky

Sú podnikatelia, ktorí sa zameriavajú na zisk, no sú aj podnikatelia, ktorí nezabúdajú, že zisk je iba prostriedkom – pre rozvoj firmy, komunity, podporu zamestnancov... A to bolo impulzom, prečo sme po prvýkrát udelili Cenu Františkovej ekonomiky podnikateľom a firmám z regiónu Orava.

„Povolanie podnikateľa je totiž vznešená práca, ak berie do úvahy vyšší zmysel života. Umožňuje mu skutočne slúžiť spoločnému dobru, a to snahou rozmnožovať dobrá tohto sveta a robiť ich prístupnejšími pre všetkých.“ (pápež František)  

Ekonómia má množstvo podôb: bohatstvo, zisk, zdroje. Svätý Otec František nás povzbudzuje na ceste za lepšou budúcnosťou, k zapájaniu sa do budovania ľudskejšieho sveta. Pretvárať ekonómiu na takú, kde jej hodnota závisí od vzťahov človeka s inými ľuďmi a s prírodou. Toto všetko spája v sebe iniciatíva „Františkova ekonomika,“ ktorá sa “zrodila” v roku 2019. 

Sú podnikatelia, ktorí sa zameriavajú na zisk, no sú aj podnikatelia, ktorí nezabúdajú, že zisk je iba prostriedkom – pre rozvoj firmy, komunity, podporu zamestnancov... A to bolo impulzom, prečo organizácia V.I.A.C. – Inštitút pre podporu a rozvoj mládeže po prvýkrát udelila Cenu Františkovej ekonomiky podnikateľom a firmám z regiónu Orava, ktorí rozvoj svojho podnikateľského zámeru vnímajú v širšom kontexte ako je len ekonomický zisk a bohatstvo. 

Nominovanie podnikateľov a hlasovanie verejnosti prebiehalo od januára do marca 2022 formou online formulára. 25 firiem a podnikateľov z regiónu Orava sa uchádzalo o ocenenie v 5 kategóriách – podpora komunity, podnikateľ šíriaci dobré meno regiónu aj mimo regiónu, podpora vzdelávania, podpora inklúzie a dobrý a férový zamestnávateľ. e29. marca 2022 sme počas slávnostného galavečera odovzdali ocenenia tým, ktorých si ľudia vážia za zodpovedný prístup k podnikaniu, etické a morálne hodnoty.

​​​​

V jednotlivých kategóriách boli na základe hlasovania verejnosti ocenené firmy a podnikatelia: 

  • podpora komunity : STAREK Transport s. r. o. 

  • podnikateľ šíriaci dobré meno regiónu aj mimo regiónu: Trstenská keramika 

  • podpora vzdelávania: MTS, spol. s. r. o. 

  • podpora inklúzie: Miba Sinter Slovakia s. r. o. 

  • dobrý a férový zamestnávateľ: MTS, spol. s. r. o. 

Večerom nás sprevádzala tanečná skupina Harlekýn a hudobné trio Džamajo. 

Na záver večera sme udelili samostatné ocenenie firme GARBIAR Stavebniny s. r. o. za dlhodobú podporu, ktorá vo výraznej miere podporuje sociálne znevýhodnených obyvateľov regiónu Orava prostredníctvom grantu VIAC pre rodinu. 

„Sme veľmi radi, že sme mohli byť účastní takého milého a zmysluplného podujatia. Zakúsili sme u vás na Orave vrelé prijatie, priateľskú atmosféru a veľký zmysel a nadšenie pre Božie veci realizované prostredníctvom ľudskej ochoty a otvorenosti,“ dodáva Mária Rimarčíková v zastúpení projektu Ekonomika spoločenstva. 

Cookies nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Kliknutím na tlačidlo "Súhlasím" vyjadrujete súhlas s anonymným používaním a uchovávaním cookies. Viac informácii

Súhlasím